Jak odstoupit od smlouvy: Podepsali jste změnu dodavatele a nevěděli o tom?

EnergetickaPoradna.cz se neustále setkává se zkušenostmi klientů, kteří podepsali podomnímu prodejci smlouvu na změnu dodavatele, aniž by o tom tušili. Do 30 dnů je možné od smlouvy odstoupit. VZOR formuláře vám zašleme. ČEZ končí je jen jedním z triků prodejců.

Podepsání smlouvy a odstoupení od smlouvy

Podomní prodej elektřiny a plynu stále frčí. Každý den se na nás obracejí lidé, kteří podepsali smlouvu na změnu dodavatele elektřiny a plynu. Ovšem nevěděli o tom. Podomní obchodníci používají stále nové triky. Zde je několik z nich.

 • MÁTE PRÁVO ODSTOUPIT! Podepsali jste nevýhodnou smlouvu? Zjistili jste až druhý den, že jde o změnu dodavatele? Máte právo od smlouvy odstoupit. Kontaktujte nás (776 53 22 77, info@energetickaporadna.cz) – zkusíme společně najít řešení vaší situace.

Taktiky podomních prodejců elektřiny / plynu

 • Smlouva na pojištění elektrospotřebičů, domácnosti, další asistenční služby. Někteří podomní prodejci nabízejí pojištění, klient ale fakticky podepisuje změnu dodavatele. „O tom, že jsem podepsal změnu dodavatele, jsem se dozvěděl až poté, co mi druhý den zavolala paní ze zákaznické linky. Vzalo mi to chuť a energii pro život,“ uvedl jeden z klientů.
 • ČEZ vám zůstane. To je častý argument podomních prodejců. Ano, ČEZ Distribuce vám zůstane (distributora změnit nelze), ale změní se vám dodavatel, tedy společnost, která prodává elektřinu / plyn. Tj. odcházíte od ČEZ Prodej a přecházíte k jinému dodavateli.
 • Budete mít levnější energii. Jeden z prodejců hovořil takto: „Jsem od ČEZ a jdu vám zlevnit elektřinu. Jen se vám změní zahraniční fakturant za českého, ale vaším dodavatelem zůstane ČEZ.“ Jak jinak nazvat toto tvrzení, než lží?
 • Zrušíme skryté poplatky. Upravíme vám smlouvu a zrušíme skryté poplatky – to je další častý argument podomních obchodníků.
 • ČEZ zrušil firmu Prodej. Místo ní nastupuje dodavatel XY. I takovou praktiku prodejci mají. Popsal nám ji jiný klient ve svém e-mailu. Když se prodejkyně zeptal, proč to vyřizují osobně, odvětila „Máme to tak nařízeno“. To není dostačující odpověď. A hlavně, ČEZ rozhodně jen tak neskončí.
 • Končí vám smlouva. Další oblíbená lež podomních prodejců. Dokonce vybírají i poplatky, za to, že ji prodlouží. Smlouvy nekončí. Buď jsou na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou a automaticky se prodlužují.

Napište si o odstoupení od smlouvy na dodávky elektřiny / plynu

Od smlouvy je možné na základě občanského zákoníku odstoupit do 30 dnů. Vůbec první klientkou, která se na nás v souvislosti s podepsáním smlouvy „mezi dveřmi“ obrátila, byla paní Eva Tandlerová z obce Lahošť.

Odpoledne u mě zazvonil podomní prodejce a nabídl mi smlouvu na pojištění elektrospotřebičů s tím, že když se mi rozbijí, dostanu 5 000 korun,“ uvedla s tím, že vůbec netušila, že podepisuje smlouvu na změnu dodavatele. „Obchodní zástupce mi celou dobu říkal, že mi ČEZ zůstane,“ dodala.

Žena se poté, co zjistila, že ve skutečnosti podepsala změnu dodavatele, rozhodla jednat. „Zavolala jsem do EnergetickéPoradny.cz, kde mi poradili, že je možné od smlouvy odstoupit do 30 dnů, protože byla podepsána v prostorách, které nejsou určené k podnikání. Vzor odstoupení mi poslali na e-mail, takže jsem ho jen vyplnila a poslala.“

Máte stejný problém? Kontaktujte nás (776 53 22 77, info@energetickaporadna.cz). Zašleme vám vzor odstoupení od smlouvy a společně najdeme řešení vaší situace

Jak se bránit podomnímu prodeji?

 • Vždy se ptejte na jméno obchodního zástupce, společnost, kterou zastupuje, a vezměte si na něho kontakt! Slušný obchodník vám veškeré údaje poskytne.
 • Nic nepodepisujte mezi dveřmi – vždy si důkladně pročtěte smlouvy. Pokud si chcete být jisti výší úspory, zašlete nám nabídku a my vám ji bezplatně ověříme a propočítáme na vlastním nezávislém kalkulátoru.
 • Požadujte celkovou cenu za MWh, kterou budete platit. Slušný obchodník se vyzná v ceníku své společnosti a sdělí vám ji. Cena elektřiny / plynu se skládá z více částí. Chtějte proto slyšet cenu po započítání poplatků za distribuci i daní.
 • Nenechejte obchodního zástupce odnést vaše faktury nebo staré smlouvy. Pokud si začne něco ze smluv / faktur opisovat, je jasné, že jde o změnu dodavatele.
 • Rozlišujte mezi dodavatelem a distributorem! Distributora (ČEZ Distribuce, PRE Distribuce nebo E.ON Distribuce) změnit nemůžete – jde o společnost, která vlastní „dráty“ a stará se o odečet elektroměrů. Dodavatele, tedy obchodníka s elektřinou, změnit můžete – a to pouhým podpisem smlouvy mezi dveřmi. Změna dodavatele může být výhodná, pokud si správně vyberete, ale také nevýhodná, když neuváženě podepíšete smlouvu.
 • Zkonzultovat s námi výhodnost změny dodavatele je snadné. Služby jsou zdarma a jsme k dispozici na telefonu, skype či mailu.

Jedna zkušenost za všechny

Minulý týden se mi na zahradu vnutil obchodní zástupce společnosti XXX s tím, že se chce jen zeptat, zda mi přišly nějaké zelenobílé karty a že je ze společnosti ČEZ a jen obchází své zákazníky a ptá se, zda tyto karty již dorazily. Když jsem sdělila, že žádné karty nedorazily, obchodní zástupce chtěl vidět vyúčtování. Po nahlédnutí začal nával informací, který ale stále byl prezentován jako péče o zákazníky ze společnosti ČEZ,“ napsala nám paní K. W.

Podomní prodejce ji informoval o tom, že může ušetřit na jedné položce ve vyúčtování a že je třeba jen podepsat nějaký dokument (jednalo se o smlouvu). „Nebyly mi ale vůbec dány k prostudování nějaká ustanovení. Jejich smlouva vypadá jako papír k provedení změny,“ dodala žena.

Celou dobu se domnívala, že jde o zástupce společnosti ČEZ. Až druhý den zavolala operátorka společnosti a sdělila paní K.W., že přešla k jinému dodavateli. „To mě znepokojilo a žádala jsem o storno smlouvy. Bohužel se se mnou již odmítala bavit a položila telefon,“ uvedla žena, která využila možnosti dané zákonem a od smlouvy odstoupila.