Sobota, 17 dubna, 2021
Domů Energie Domácnosti v roce 2021 za elektřinu a plyn ušetří

Domácnosti v roce 2021 za elektřinu a plyn ušetří

Regulované ceny elektřiny a plynu, které tvoří důležitou položku ve vyúčtování energií, mírně narostou. Dodavatelé by ale měli zlevňovat. Proto od příštího roku domácnosti ušetří řádově stovky korun.

Regulované ceny elektřiny a plynu vyhlašuje každoročně koncem listopadu Energetický regulační úřad (ERÚ). Na cenové rozhodnutí regulátora čekají nejen domácnosti a podniky, ale především dodavatelé, kteří následně vydávají své ceníky.

Elektřina

Regulovaná složka ceny elektřiny tvoří zhruba 55 procent výsledné sumy. Pro rok 2016 poplatek mírně narůstá, a to o 1,8 až 3,5 procent v závislosti na konkrétním distribučním regionu. Do navýšení ceny se promítly nově nastavené parametry regulace, které souvisí se zabezpečením dodávek elektřiny. Důvodem je podle ERÚ i předpokládaná stagnace spotřeby elektřiny, z níž je potřeba vybrat dostatek prostředků na údržbu i rozvoj sítě. Je třeba dodat, že do cen elektřiny se zatím nepromítne připravovaná změna tarifního systému. ERÚ uvedl, že složka ceny na podporu elektřiny z podporovaných zdrojů byla pro rok 2021 zastropována na současné výši.

Dobrou zprávou je, že elektřina bude ve výsledku pravděpodobně mírně zlevňovat. Může za to pozitivní vývoj silové elektřiny na energetických burzách, kde ji nakupují jednotliví dodavatelé. „Cena silové elektřiny dosáhla letos svého historického minima, když se propadla pod hranici 30 euro za megawatthodinu. Dodavatelé nakupovali výhodně, což se pravděpodobně projeví i ve zlevňování pro rok 2016,“ uvedla Jana Poncarová z EnergetickéPoradny.cz, kde připravují cenová srovnání elektřiny i plynu pro domácnosti, firmy i obce na míru.

Ve výsledku by tak domácnosti mohly ušetřit řádově stovky korun ročně. „Vše se bude odvíjet od výše spotřeby, zvoleném tarifu nebo dodavateli. Z předchozích let víme, že pokud se zlevňuje, tak plošně. Ale domácnost nebo firma může velkou část svých účtů ovlivnit změnou dodavatele. Nehledě na vstřícnější podmínky nebo služby,“ dodala Jana Poncarová.

O úsporu mohou přijít domácnosti, které si dříve fixovaly cenu elektřiny. Fixace se vždy dotýká pouze obchodní složky, nikoli regulovaných položek.

Zemní plyn

V případě zemního plynu zabírá regulovaná položka menší objem výsledné ceny, a to kolem 25 procent. Také u zemního plynu regulované poplatky zdražují, a to v průměru kolem 2,7 procent.

Domácnosti se výsledného zdražení ale bát nemusí. Obchodní složka plynu totiž půjde pravděpodobně dolů, takže ve výsledku by mohly ušetřit v závislosti na spotřebě a tarifu až stovky korun ročně,“ sdělila Jana Poncarová.

Kolik můžete ušetřit?

V současné chvíli dodavatelé dolaďují nové ceníky elektřiny a plynu pro rok 2021. „Postupně je budeme zpracovávat do kalkulačky, abychom byli opět připraveni poskytnout domácnostem, firmám i obcím přesné srovnání cen elektřiny i plynu. Součástí výpočtu nejsou pouze čísla, ale také hodnocení obchodních podmínek a smlouvy,“ uvedla Jana Poncarová a dodala: „Poskytujeme jedinečné poradenství na českém trhu. Kromě běžných cen umíme odběratelům vyjednat i výhodné ceny, na které by sami nedosáhli.“

VÍCE INFO ZDE

RELATED ARTICLES

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Most Popular

Recent Comments